Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego, jeśli jest poprawnie opracowana stanowi lub powinna stanowić kompendium wiedzy na temat ochrony przeciwpożarowej danego obiektu. IBP opracowywana jest w oparciu o materiały udostępnione przez klienta, wizję lokalną obiektu i w oparciu o obecne przepisy przeciwpożarowe. Prawidłowo opracowane instrukcje bezpieczeństwa pożarowego gwarantują bezpieczeństwo pracowników danej placówki oraz wszystkich osób przebywających na terenie danego budynku.
Celem instrukcji jest ustalenie ramowych zasad ochrony przeciwpożarowej w firmie czy placówce użytku publicznego, zapoznanie pracowników ze stanem zagrożenia pożarowego, określenie zasad, zadań i obowiązków w zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego, a także sposobów postępowania na wypadek powstania pożaru lub innego miejscowego zagrożenia.
Wymagania prawne zawarte są w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2010 r. Nr 109 poz. 719 ze zm.).
§ 6 ust. 6. Instrukcja, o której mowa w ust. 1, może stanowić w obiektach produkcyjnych, magazynowych i inwentarskich część instrukcji technologiczno-ruchowej, a w obiektach znajdujących się na terenach zamkniętych, służących obronności państwa oraz obiektach zlokalizowanych na terenach zakładów karnych i aresztów śledczych część planu ochrony lub działań ratowniczych.
§ 6 ust. 7. Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest poddawana okresowej aktualizacji, co najmniej raz na 2 lata, a także po takich zmianach sposobu użytkowania obiektu lub procesu technologicznego, które wpływają na zmianę warunków ochrony przeciwpożarowej.
§ 6 ust. 9. Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna się znajdować w miejscach dostępnych dla ekip ratowniczych.
Najlepszą metodą jest przechowywanie w czerwonej skrzynce z przeźroczystą szybką, którą można szybko zbić.
Nie wiesz gdzie w twoich obiektach zamontować skrzynkę z IBP ?? Nasi specjaliści wyznaczą odpowiednie miejsce.